Tamamladığınız anket yüzdesi: 0%
Dikkat: Tarayıcınızda JavaScript betiklerinin yürütülmesi bırakılmış. Bu nedenle bu anketteki tüm soruları yanıtlayamayabilirsiniz. Lütfen tarayıcı ayarlarınızı denetleyin.

Akıllı Şehir Memnuniyet Anketi

Akıllı Şehirler son yıllarda tüm dünyada önemi artan güncel bir konu olup, ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde gerek mevzuat altyapısının oluşturulması, gerekse bu uygulamalara yönelik pilot çalışmaların yapılması tarafında önemli adımlar atılmaktadır.

Akıllı Şehirler, şehri ilgilendiren resmi ya da sivil tüm kurumlar ve vatandaşın işbirliği ile hayata geçirilen, yeni teknolojileri ve yenilikçi yaklaşımları kullanan, veri ve uzmanlığa dayalı olarak kararlar alan ve gelecekteki problem ve ihtiyaçları öngörerek hayata değer katan çözümler üreten daha yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirlerdir.

Akıllı Şehir uygulamaları mevcutta sunulan şehircilik hizmetlerine akıllı bilgi sistemleri ve yeni teknolojileri dahil ederek, vatandaşa daha hızlı ve güvenli hizmet verilmesine olanak sağlamaktadır.

Akıllı Şehir uygulamalarına ait yaygın örneklerden birkaçı incelendiğinde, şehir sakinlerinin, şehre ait kararlarda, dijital veya mahalle platformları aracılığı ile katılımcılığının sağlandığı görülmektedir. Güncel teknolojiler toplumun ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaktadır. Örneğin; harekete duyarlı akıllı sokak lambaları ile ihtiyaca göre lamba parlaklıklarının otomatik olarak ayarlanması; dumana duyarlı alıcılar ile yangın anında itfaiyenin herhangi bir ihbara gerek duymadan sistem tarafından olay yerine otomatik yönlendirilmesi; trafik yoğunluğuna göre otomatik değişen trafik lambaları vb. uygulamalar Akıllı Şehir Hizmetleridir.

Daha detaylı bilgilere ve başarılı örneklere https://www.akillisehirler.gov.tr adresinden ulaşılabilir; Akıllı Şehir tanıtım filmi ise https://www.akillisehirler.gov.tr/tanitim-filmi/ adresinden izlenebilir.

Bu anket, Akıllı Şehir hizmetlerine yönelik vatandaşın beklenti ve memnuniyetini tespit etmek için hazırlanmış olup, anket ile elde edilecek veriler Akıllı Şehir uygulamaları kapsamında yapılacak çalışmaların geliştirilmesini sağlayacaktır.